Relacje między Polskim Radiem oraz Marconi Wireless Telegraph Company. Strategie podboju rynku komunikacji bezprzewodowej w Europie Wschodniej

22.02.2017 | 17.04.2022

Pierwszego lutego 1925 roku Polskie Towarzystwo Radiotechniczne rozpoczęło nadawanie próbnych audycji radiowych, kilka miesięcy przed przyznaniem koncesji Polskiemu Radiu S.A. Jednym z głównych udziałowców PTR była brytyjska firma Marconi Wireless Telegraph, która w 1928 roku przejęła przedsiębiorstwo, przekształcając je w Polskie Zakłady Marconi produkujące głównie lampy oraz odbiorniki radiowe. Dwa lata później Marconi Company otrzymało kontrakt na wybudowanie w Raszynie najsilniejszej w owym czasie stacji radiowej na świecie, co zdeterminowało rozwój polskiej radiofonii na najbliższe lata, uzależniając ją od brytyjskiego potentata w dziedzinie techniki nadawczej.

Ze względu na brak przedwojennych archiwów radiowych, niewiele wiadomo o warunkach tej umowy, jednak część dokumentów zachowała się w archiwum brytyjskiej firmy. Ich analiza daje również możliwość prześledzenia powojennych stosunków pomiędzy Marconi Company oraz państwem polskim, które z jednej strony dążyło do wybudowania na terenie kraju fabryki lamp radiowych, z drugiej strony nie chciało wziąć odpowiedzialności za przedwojenne długi zaciągnięte przez Polskie Radio, twierdząc, że nie było one instytucją państwową. Podobnie jak w przypadku wielu radiofonii na świecie, dzieje Marconi Company współtworzyły historię radia w Polsce, zatem ów zachowany zbiór dokumentów pozwala uzupełnić luki w wiedzy na jej temat.

Arrow Button Wróć

Polityka prywatności Więcej or ZAMKNIJ KOMUNIKAT